Kam na kávu na Nivách? Kaviareň tour s profi baristkou

Deň bez kávy?

Ak si bez kávy neviete predstaviť deň, čítajte ďalej. Tento článok je určený všetkým milovníkom druhého najpopulárnejšieho nápoja hneď po vode. Vybrali sme sa na „tour de kaviareň“ po Nivách s profesionálnou baristkou Nikoletou Šalmíkovou na ochutnávku kávových nápojov. Rýchlo vás zorientuje a odporučí, ktoré prevádzky by ste mali rozhodne navštíviť.

Súčasťou kávovej kultúry na Nivách sú typické kávy s talianskym pražením, výberové kávy s vyhľadávanou aciditou, ale aj kávy s príbehom priamo od farmárov. Ako si správne vybrať? „Nestačí mať kvalitnú surovinu, teda kávovníkové zrná a úžasného pražiara, ktorý ich správne upraží. Veľkú zásluhu na celkovej chuti kávy má jej spôsob prípravy. Je množstvo faktorov, vďaka ktorým aj z tej najkvalitnejšej kávy dostanete do šálky nepríjemnú, v mnohých prípadoch prepálenú chuť. V súčasnosti ľudia pijú kávu podľa toho, či im chutí alebo nie. A to je správne. Dôležité je učiť ľudí piť kávu, nie instantné nápoje, ktoré nemajú s tou skutočnou kávou nič spoločné.“  

Nikoleta Šalmíková vedie akreditované školiace stredisko Academy of Coffee, v ktorom vyučuje študentov, ale aj obyčajných ľudí spoznávať a správne pripravovať kávu. Svoju kvalifikáciu si k nej chodia zvyšovať aj profesionáli či zamestnanci gastronomických prevádzok. Odbornosť na najvyššej úrovni garantuje partnerstvo najväčšieho nemeckého školiaceho strediska Coffee Consulate, vďaka ktorému Academy of Coffee prináša školiace systémy a prístupy k problematike kávovníkového zrna a jeho spracovania založené na výskumoch, životných skúsenostiach a skutočných priateľstvách s pestovateľmi kávy po celom svete.  

Káva je hnací motor gastronómie a šikovný barista zas investícia, ktorá sa prevádzkam určite vyplatí. Stále viac baristov sa začína hrať s kávou. Skúmajú rôzne hrúbky, rôzne pomery kávy či teploty vody. Základné kávové a kávovo-mliečne nápoje sú a vždy budú najväčším lákadlom pre bežných zákazníkov. Ako chutila káva na Nivách profesionálnej baristke? Tour de kaviareň sa práve začína.

Bistro a kaviareň Mondieu (2. poschodie)  

Už pri vstupe vás privíta príjemné prostredie, v ktorom rozvoniavajú sladké raňajky a čerstvá káva v peknom prostredí bistra Mondieu. Vlastná značka kávy blend 80 % Coffea Arabica a 20 % Coffea Canephora uspokojí každého náročného kávičkára, ktorý vyhľadáva príjemnú aciditu s výraznou horkou dochuťou. V tej sa okrem čokolády objaví aj lieskový orech či karamel. Nežnejšie povahy poteší cappuccino s krémovou a dlhotrvajúcou mikropenou na povrchu, na ktorej môžete obdivovať umelecké diela v podobe Latte art vzorov.  


Reina Cafe (2. poschodie)  

V útulnej kaviarni si prídu na svoje milovníci dobrej kávy aj kvalitných zákuskov. Ak chcete mať celú Tržnicu ako „na dlani“, kávička v Reina Cafe je tá správna voľba. Zákusok a výrazne horká chuť kávy bez náznaku acidity vám dodajú potrebnú dávku energie. 


Lil.chill (2. poschodie)

Lahodné koláčiky, čokobomby s prekvapením či guličková zmrzlina pre vaše ratolesti a zároveň relax pri kvalitnej kávičke pre vás. Užite si svoj “lil chill” so SPIRIT COFFEE - výberovou bio kávou z bratislavskej remeselnej pražiarne. Kaviareň Lil.chill je hravý koncept pre malých aj veľkých. 


CUVÉE (2. poschodie) 

Hlavné mesto vína sa presunulo do Bratislavy. Najširšiu ponuku modranských vín dopĺňa dizajnové prostredie a výnimočný personál, vďaka ktorému sa budete cítiť ako stred vesmíru. Ak nemáte chuť na víno, čo sa po príchode do prevádzky Cuvée wine shop & coffee určite zmení, deň si môžete spríjemniť chutnou a kvalitne pripravenou šálkou kávy. Odborný výklad k jednotlivým vínam strieda priateľský rozhovor personálu pri káve a o káve. Káva je pražená na Slovenku v pražiarni s dlhoročnými skúsenosťami s cieľom priniesť výberové kávy a byť súčasťou nových trendov v gastronómii. Chuť kávy je príjemne aciditná s nádychom bobulového ovocia a dochuťou čokolády a mandlí. 

Dallmayer (1. poschodie) 

Mnohí z nás poznajú túto nemeckú značku kávy s príbehom, ktorý je súčasťou viacerých veľkých organizácií podporujúcich životy farmárov priamo na plantážach. Čo však viacerí nevedia, je, že ich kaviarne sú útulným miestom s rodinnou atmosférou, kde okrem profesionálneho personálu nájdete aj študentov z miestnych odborných škôl a hotelových akadémií. Už tento fakt poukazuje na ich zodpovedný prístup k budúcnosti kávovej kultúry, ktorú podčiarkujú precíznou prípravou a otvoreným prístupom ku každému zákazníkovi. Chuťovo vyladené espresso s bohatou krémou napovedalo o zložení kávy 60 % Coffea Arabica a 40 % odroda Robusta. Výrazná čokoládová chuť s nádychom rumu a vlašských orechov vystúpila do popredia v krémovom cappucine ozdobenom Latte art vzorom. Ak radi skúšate rôzne chute a kombinácie, či chcete zažiť cestu okolo sveta vďaka kávam z rôznych kútov, ich kaviareň Dallmayer na 1. poschodí je tou správnou voľbou.  


Little by Cipolla Caffé (- 1. poschodie)

Spríjemnite si čakanie na váš spoj v priestoroch Autobusovej stanice. Na výber tu máte z množstva lahodných káv. Ak chcete staviť na istotu, zvoľte si niektorú z kvalitných druhov arabík z celého sveta, ale tiež vás môže prekvapiť nový blend, nad ktorým v kaviarni Little by Cipolla Caffé pravidelne premýšľajú. Dokonca tieto blendy vznikajú aj na prianie zákazníkov. Všetko preto, aby ste v nich mohli nájsť chute, ktoré máte radi.

Kníhkaviareň Foxford Martinus (prízemie) 

Niet lepšieho relaxu ako pri knihe a šálke kávy. Aj takýto typ oddychu si môžete dopriať v Nivy centre vďaka kníhkaviarni Foxford. Vôňu kníh dopĺňa vôňa čerstvo mletých kávovníkových zŕn, ktorú baristi pripravujú podľa baristických štandardov a postupov. Vďaka tomu je chuť Espressa vyladená tak, aby spĺňala kritéria 100 % Coffea Arabicy. V káve sa nachádza 90 % chuť Etiópie a 10 % Brazílie. Výrazná acidita s nádychom ovocia a byliniek sa v krémovom cappuccine premení na dochuť lesného ovocia a karamelu. 

Cafepoint (prízemie)  

Priestorovo malá, no ponukou kávy veľká kaviareň Cafepoint, v ktorej si kávu vyberie naozaj každý. Zvuk praskajúceho dreva počas speňovania napovedal o krémovom a prirodzene sladkom cappuccine bez bubliniek, ktorého výrazná chuť rumovej pralinky spríjemnila aj poobedňajšie kávičkovanie. Espresso zo 100 % Coffea Arabicy v nás prebudilo chuť na ďalšiu kávu tak, ako by to malo byť vždy, keď je káva pripravená správne. Záujem personálu o vašu spokojnosť vás prinúti vziať si niektorú z ich káv aj domov.   

Cafesta (prízemie)

Máte radi Taliansko? Ak áno, môžete ho navštíviť aj na Slovensku. Cafesta je typickým talianskym „caffé barom“, kde si po dobrom obede vychutnáte nielen pravé talianske espresso či ristretto, ale i kávu praženú a pripravenú podľa požiadaviek slovenského kávičkára. Blend 80 % Coffea Arabica a 20 % Coffea Canephora poteší nejedného kávičkára, ktorý si túži vzpružiť telo i myseľ krémovým espressom či cappuccinom. Kvalitná káva pražená na Slovensku, ale i chutné výrobky od slovenských či talianskych farmárov vás prinútia raňajkovať každý deň mimo svojho domova, a to priamo v prevádzke kaviarne Cafesta. Rýchla a neustále sa usmievajúca obsluha vám nielenže spríjemní deň, ale budete mať potrebu vrátiť sa za nimi opäť.

A podľa čoho spoznáte dobrú kaviareň 

  • Milý a usmievavý personál (ak je personál znechutený, ani káva vás nemusí potešiť) 

  • Čistota stolov, okolia kávovaru i samotného kávovaru (zaschnuté mlieko na tryske neznamená nič dobré) 

  • Šálky na kávovare otočené pitnou časťou nahor bez prekrytia utierky 

  • Servírovanie kávy do správne predhriatych šálok  

  • „Presso a Piccollo“ v nápojovom lístku nenájdete (správne pomenované kávové nápoje – Espresso, Lungo, ...) 

  • Lieskovo oriešková kréma espressa bez čiernych (prepálených) okrajov  

  • Krémovo-lesklý kávovo-mliečny nápoj správnej teploty bez bubliniek či posypania škoricou  

  • Mlieko ku káve servírované zásadne teplé 

  • Pohár čistej vody patrí ku každému kávovému nápoju 

Navštevujte svoje obľúbené kaviarne s apkou Ahoj Nivy! Za každú návštevu Nivy centra dostanete body, ktoré si vymeníte za odmeny podľa vášho výberu a získate hodinu parkovania navyše zadarmo.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo