Lucia Duba: Martinus na Nivách prinesie aj jedinečnú detskú sekciu

Kníhkupectvá Martinus nie sú len o predaji kníh. Sú miestom, kde človek môže na chvíľu vypnúť od každodenných starostí a pri dobrej káve sa začítať do zaujímavej knižky. Na Nivách už čoskoro otvorí svoje brány druhý najväčší Martinus v Bratislave. Okrem iného prinesie aj úplne prvý koncept určený najmenším čitateľom, ktorý spoluvytváral dizajnér Martin Bajaník. O tom, ako sa stavia kníhkupectvo a čím bude práve to na Nivách jedinečné, sme sa rozprávali s Luciou Duba z Martinusu.

Martinus otvorí v Bratislave svoje tretie kníhkupectvo. Prečo práve na Nivách?

Nivy budú miestom stretnutí. A tým nemyslím len stretnutia po príchode na autobusovú stanicu, ktorá bude súčasťou centra Nivy. Aj keď knihy a cestovanie k sebe bezpochyby patria. Nivy budú už pre svoju lokalitu miestom, kde sa budú chcieť ľudia stretnúť. A to je presne to, o čo sa snažíme aj my v Martinuse, aby boli naše kníhkupectvá miestom stretnutí (nielen) knihomoľov s knižkou.

V čom bude kníhkupectvo na Nivách iné?

Každé naše kníhkupectvo je špecifické, nielen svojím miestom a lokalitou, ale aj ponukou a dizajnovými prvkami. Inak tomu nebude ani na Nivách. V našom najnovšom kníhkupectve sa zameriame viac na detskú sekciu, ktorú sme vytvárali v spolupráci s dizajnérom Martinom Bajaníkom. To, samozrejme, neznamená, že bude otvorené len tým najmenším. Príjemné zákutia, v ktorých si budú môcť vychutnať čas s knihou v ruke, tu nájdu aj dospelí.

Na čo konkrétne sa môžu tešiť najmenší čitatelia?

Nechcem veľmi prezrádzať, keďže pôjde tak trochu o výnimočný dizajnérsky prvok. Ale áno, celá detská sekcia v našom kníhkupectve na Nivách nebude len o klasických regáloch. V Martinuse sa už dlhodobo sústreďujeme aj na detské čítanie a detskú literatúru. Ich podpore sa cielene venuje naše OZ Krajina čitateľov. Aj vzhľadom na naozaj veľkú plochu nového kníhkupectva na Nivách sme si povedali, že tento priestor je ako stvorený na vytvorenie takejto unikátnej detskej sekcie.

Na celý priestor sme sa pozreli od podlahy a navrhli kníhkaviareň, v ktorej sa budú cítiť dobre malí aj veľkí. Prispôsobili sme tomu aj vstup do našich priestorov – veľké dvere pre dospelých, ale aj vlastné malé pre detských návštevníkov.

Čo podľa vašich skúseností zaváži pri budovaní vzťahu dieťaťa ku knihám? 

Rodičia by si mali aj pri tom množstve povinností nájsť čas na čítanie s deťmi. A je jedno, či to bude v kníhkupectve alebo večer v detskej izbe. Kníhkupectvo môže dieťaťu pomôcť naučiť sa vyberať si tie správne knihy, pretože ani to nie je úplne jednoduché.

Hovorili ste o plánovaní priestoru Martinusu na Nivách. 

Ako vlastne vzniká nové kníhkupectvo? 

Pri navrhovaní kníhkupectva sa neriadime nejakými písanými pravidlami. Našou snahou je, aby človek v kníhkupectve nemusel chodiť cez celý priestor len preto, aby našiel, čo hľadá. Často sa totiž stáva, že človek príde do kníhkupectva len tak, chce sa iba popozerať. Ak ho zaujme nejaká knižka a rozhodne sa ďalej hľadať v tej oblasti, tak je mu práve vďaka vhodnému rozmiestneniu kníh ponúknutá alternatíva z ďalšej sekcie.

K logickému usporiadaniu kníh či regálov nás v skutočnosti inšpirovali naši zákazníci. Okrem toho, že knihy pre rýchlejšie hľadanie titulu zoraďujeme podľa abecedy, ľudia nás naučili, ktoré sekcie medzi sebou súvisia, a teda ktoré je pre nich lepšie umiestňovať vedľa seba. Napríklad mamičky ocenia, ak pri detskej literatúre, ktorá práve zaujala ich dieťa, nájdu knihy o rodičovstve, výchove detí.


Je plánovanie interiéru kníhkupectva len o usporiadaní knižiek?

V kníhkupectvách Martinus si dávame pozor aj na ergonomickú pohodlnosť. Človek by mal mať knihy na dosah ruky, mal by vedieť prejsť okolo ďalšieho návštevníka stojaceho pri regáli s knižkami. A zároveň, ak už drží v ruke knihu, mal by mať poruke aj pohodlné miesto, kde sa vie usadiť, prelistovať si a začítať sa do vybranej knižky pokojne aj s kávou v druhej ruke.

Vlastné kaviarne už nejaký ten rok patria k vašim kníhkupectvám. Prečo práve knihy a káva?

Pretože sme to odpozorovali na samých sebe. Knihu si človek skrátka najlepšie vychutná pri dobrej káve a koláči a toto je koncept, ktorý chceme posúvať ďalej. Určite s ním počítame aj na Nivách. V rámci nového kníhkupectva budeme mať pomerne veľkú kaviareň, plánujeme dlhodobo spájať a podporovať značky Martinus a Foxford. Myslím si, že ľudia aj po zažitej pandémii ocenia priestor, kde si budú môcť vychutnať dobrú kávu s príjemnou obsluhou.

Pri návšteve Martinusu si človek všimne ľudí, ktorí v ňom sedia a čítajú si. 

Máte pravidelných návštevníkov, ktorých už poznajú aj vaši zamestnanci?

Naším cieľom je spájať ľudí s knihami. Nemusí to teda zákonite znamenať, aby si ich kúpili. Návšteva kníhkupectva je v prvom rade o atmosfére, ktorú tu môžu ľudia zažiť. Ide nám o to, dať ľuďom možnosť, aby si mohli knihu pozrieť, ovoňať, začítať sa do nej. Knihy sa nedajú prezentovať len z výkladu. A to najdôležitejšie, čo budete môcť nájsť aj v Martinuse na Nivách je človečina. Ľudskosť našich kníhkupcov, na ktorej staviame, sa nedá vyvážiť žiadnym priestorom, ani dizajnom.

Čím to podľa vás je, že aj v dobe elektronických nosičov je veľa ľudí, ktorí dajú prednosť papierovým knihám?

Ja pevne verím, že je to láskou k tlačeným knihám. Povedzme si úprimne, do kufra sa človeku ľahšie zbalí viac kníh, keď si ich dá do čítačky. Tlačená kniha je však niečo, čo možno len ťažko nahradiť. Jej vôňa, možnosť v nej listovať, to všetko umocňuje jej príbeh a pocity, kam sa až človek dokáže preniesť, keď sa do nej začíta.

Okrem elektronických a tlačených kníh sú obľúbené aj audioknihy. 

V čom vidíte ich pozitíva?

Ľudia čoraz viac čítajú a volia si tú praktickejšiu formu. A presne o tom sú aj audioknihy, vďaka ktorým sa dostávajú knižky aj na miesta, kam by sa tlačené knihy nedostali. V čase pandémie začali napríklad ľudia viac športovať. Práve audiokniha bola pre nich jasnou voľbou, pretože takto mohli čítať knihu takpovediac aj ušami.

Audioknihy tak môžu robiť spoločnosť aj návštevníkom Nív na bežeckej dráhe na zelenej streche. A čo audioknihy a cestovanie? 

Audioknihy určite ocenia ľudia s kinetózou. Komu robí zle sedieť v dopravnom prostriedku a sledovať nejakú obrazovku či knihu, audiokniha je pre neho výbornou voľbou. Zároveň, pri športovaní na bežeckej dráhe, alebo aj pri prechádzke zelenou strechou sa môžu preniesť do svojich obľúbených knižných svetov.

V týchto dňoch hľadáte nových ľudí do tímu do nového kníhkupectva na Nivách.

Prečo by mal chcieť človek pracovať práve tu?

Nivy sú samé o sebe významným dopravným uzlom. Výhodou bude tiež autobusová stanica ako súčasť centra Nivy. Dostať sa do práce tak bude pomerne jednoduché nielen pre Bratislavčana, ale aj pre človeka, ktorý žije v okolí hlavného mesta. Práca v Martinuse je skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorí vyhľadávajú príjemnú pracovnú atmosféru, milujú knihy a kontakt s ľuďmi. A keď si bude chcieť náš nový kolega po práci nakúpiť či len tak zrelaxovať, bude mať na to množstvo príležitostí v interiéri, ale aj na zelenej streche Nív.


Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logoinstagram logo
@nivycentrum facebook logoinstagram logo