Zora Husarčíková zo SOM Store

„Lokálnej módnej tvorby sa netreba báť, treba ju len viac preskúmať a sprístupniť.“

Donna Karan, Kenzo, Etro, Calvin Klein, Valentino, Victoria Beckham … Poznáte ich asi všetky – zvučné mená svetových značiek a dizajnérov, ktorých sledujeme, obdivujeme, túžime mať v šatníku. A čo mená ako Pojezdálová, Hanečka, Sršňová, Hrča, Lokajíčková či Kubíková? Už ste o nich počuli?
Na slovenskej módnej scéne sa pohybujú roky, no ich tvorba je známa len úzkej skupinke nadšencov. „A to je veľká škoda!“, povedala si jedného dňa Zora Husarčíková a pustila sa do projektu, ktorý je na Slovensku unikát. Čo tak najbližšie zažiariť v šatách od Miši Ľuptákovej či prebehnúť sa mestom v lodičkách Catherine Mulier? Ak vám nechýba odvaha, obzrite si značku Freier. Že kde? Predsa v novom SOM store, ktorý má už svoju online podobu a onedlho bude súčasťou Nív.

Nový eshop SOM store

Pred pár dňami ste spustili úplne nový projekt. Eshop SOM store zameraný na slovenskú a českú dizajnérsku módu. Aké sú prvé pocity? 

Úľava, že sa to podarilo. Aj napriek všetkému, čo sa okolo nás deje, eshop vznikol. Prístup k zákazníkovi je teraz veľmi náročný a nám sa podarilo dizajnérov dostať do online prostredia, kde sa až tak veľmi doteraz nepohybovali. 

 Team SOM store a Boris Hanečka

Ako by si definovala SOM store?

Je to concept store, ktorý združuje slovenských a českých dizajnérov, ktorí tvoria módu, ale aj módne doplnky. Vybrali sme názov SOM, lebo samotní dizajnéri tvoria identitu tohto projektu. Mená ako Pojezdálová, Dendis, Kubíková či Lokajíčková totiž širokej verejnosti nie sú až tak známe. Rozmýšľali sme nad tým, ako ich postupne zákazníkom predstavovať a priblížiť. SOM Boris Hanečka, SOM Lenka Sršňová, SOM Puojd – ak budeme uvádzať niekoho novú kolekciu, tak priamo takto. A zároveň vieme hovoriť o tom, čím sa slovenská móda vyznačuje – SOM vyrobený na Slovensku, SOM trvalo udržateľný, vyrobený etickými princípmi a tak ďalej.

Lokalna modna tvorba SOM STORE

Ako vznikla idea vytvoriť takýto concept store? 

Pohybujem sa v oblasti módy už nejaký čas. Od roku 2013 organizujem podujatie Fashion LIVE!, ktoré raz do roka dizajnérom poskytuje priestor odprezentovať nové kolekcie. Avšak stále som mala pocit, že chýbal krok dva, dopovedanie celého príbehu. Po prehliadke a pár minútach slávy každého dizajnéra chýbal priestor na to, aby si prezentované modely našli svojich majiteľov, ktorí by ich uviedli do života. Jednoducho dizajnéri poväčšine nevedia dostať svoju tvorbu do predajného procesu. Skúšali sme to cez menšie podujatia ako Deň otvorených ateliérov, kde sme pozývali ľudí, aby sa s dizajnérmi nebáli naživo stretnúť, ale zakaždým to stroskotalo na časovej kapacite dizajnéra. Pre mňa je dôležité, že teraz každý, kto napíše do webového vyhľadávača napríklad Martin Hrča, získa prehľad o jeho tvorbe, vie si pozrieť, koľko jeho modely stoja a ak sa mu páčia, rovno si ich aj kúpiť. Je to všetko veľmi otvorené a transparentné.


Je online pre concept store dobré riešenie?

Pôvodný plán bol, že najprv vznikne kamenná predajňa SOM store na Nivách a s ňou eshop. No museli sme sa prispôsobiť pandemickej situácii, ktorá nastala, takže eshop vznikol ako prvý. Dáva nám to možnosť podporiť dizajnérov už v tomto čase, kedy to majú ešte náročnejšie ako doteraz. Budú mať šancu zastihnúť aspoň vianočný trh, keďže tento rok im všetky ostatné príležitosti bohužiaľ odišli. Netreba zabudnúť, že náš koncept nepodporuje iba dizajnérov, podporuje celý ekosystém drobných podnikateľov, fabričiek, krajčírok a pod, vďaka ktorým môže lokálna móda existovať. Je dôležité podporiť aj ich. Čiže aj v negatívnom sme našli to pozitívne a berieme to aj tak, že veľa vecí vďaka eshopu do otvorenia predajne nastavíme a pripravíme tak, aby fungovali hladko. 

Prečo ste sa rozhodli práve pre Nivy?

Projekt Nív sme lepšie spoznali pri spolupráci na Fashion LIVE! v roku 2019. Odvtedy prebehlo veľa debát o priestore pre slovenskú módu a lokálnu tvorbu a spoločne s HB Reavis sme našli veľa prienikov. Na Nivách sme pre Fashion LIVE! dokonca robili aj fotenie módneho editoriálu. To bola úžasná skúsenosť s krásnym výsledkom. Už vtedy som zistila, že je to priestor koncipovaný ľudsky, s dôrazom na pohodlie a príjemný zážitok zákazníka. A tiež sa mi páči s akým odhodlaním projekt podporuje lokálne riešenia a špeciálne koncepty typu Tržnica Nivy


Aké je tvoja vízia fungovania SOM storu na Nivách?

Bude to versatilný priestor, kde si ktokoľvek bude môcť dizajnérsky model prísť pozrieť, vyskúšať a kúpiť. Budú sa tu diať veci, ktoré sa v bežnom obchode nedejú. Zákazníci sa budú môcť stretnúť s dizajnérom, prísť sa pozrieť na uvedenie novej kolekcie, bude tam priestor, kde môžu predebatovať prípadne model na mieru. Pocit z tohto obchodu má byť úplne iný ako z bežného obchodu s oblečením. 

Koncept tohto concept storu je o lokálnosti a zážitku. Správne?

Určite je to o precíznej selekcii toho najlepšieho lokálneho, no zároveň je to aj o osvete na strane zákazníka, ale aj u dizajnérov. Tí doteraz na Slovensku nemali priestor predávať vo väčšom. Väčšinou sa venujú zákazkovej tvorbe na mieru. V eshope sme sa preto na začiatok zamerali na základné kúsky z poddajných materiálov, v kamennej predajni už budú aj veci, ktoré musia byť prispôsobené na siluetu, možno aj z odvážnejších materiálov, ktoré si chcete chytiť. Kolekcie pre SOM store sú vlastne prêt-à-porter. Vznikajú u dizajnérov v menších sériách a sú to modely, ktoré nájde zákazník len u nás.

Zora Husarčíková od roku 2013 organizuje podujatie Fashion LIVE!, kde zastrešuje produkciu a fundraising podujatia. Jej pracovné skúsenosti sú najmä z oblasti event managementu, keďže pracovala pre viaceré eventové agentúry a mnohé organizácie z tretieho sektoru. V jej pracovnom portfóliu je zároveň práca pre castingovú agentúru Charlie Brown či spolupráca s festivalom Grape, kde je jej úlohou komunikácia s partnermi podujatia. Aktuálne sa naplno venuje konceptu SOM store, kde zastáva pozíciu Communication & Production Manager SOM.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo