Lokálnosť rezonuje čoraz viac aj vo svete módy

Podpora domácich značiek a výrobkov naberá po roku pandémie na význame. Akoby práve teraz prišiel čas obzrieť sa po tom, čo kvalitné máme doma a začať s podporou toho, čo nám je najbližšie. A presne o to ide aj v novom koncepte SOM Store na Nivách. Ak preferujete kvalitu, unikátne módne kúsky a udržateľnosť, to najlepšie zo slovenskej a českej módnej scény nájdete práve tu.

Pôvodný zámer autorov konceptu SOM Store bol podľa jeho zakladateľky Zory Husarčíkovej trochu iný. Najskôr otvoriť kamennú predajňu a krátko na to spustiť e-shop. Tak ako mnohým iným odvetviam, aj svetu dizajnérov zamiešala karty pandémia. Nakoniec sa ale všetko podarí, i keď v opačnom garde. Po úspešnom spustení e-shopu už čoskoro otvorí SOM Store svoje brány aj na Nivách.

Poďte s nami nahliadnuť do sveta dizajnérov

Rok 2020 jednoznačne preveril koncept globálneho fungovania aj v prípade módy. Obdobie pandémie ukázalo, že aj pri nekonečných možnostiach globalizovanej ekonomiky nás vie práve táto previazanosť dostať poriadne do úzkych. Okúsili to na vlastnej koži aj slovenskí dizajnéri. Väčšina z nich totiž pracuje s materiálmi, ktoré pochádzajú z iných európskych krajín. Pýtate sa, prečo teda nesiahli po slovenských kúskoch? Dôvod je jednoduchý, slovenských výrobcov materiálov pre módnu branžu je minimum.

Aj napriek tomu, že sa materiály na výrobu oblečenia dovážajú zo zahraničia, módne kúsky slovenských dizajnérov sú stále lokálne. Veľká časť životnej cesty odevu od samotnej idey až ku zákazníkovi prebehne totiž u samotného dizajnéra. Skúsili ste si niekedy predstaviť jeho prácu? Mohlo by sa zdať, že celou jeho úlohou je navrhnúť modely, ktoré niekto iný prenesie z papiera do reality. Je to ale celé inak. Okrem kreovania nových modelov musí dizajnér riešiť celú radu ďalších vecí od komunikácie s dodávateľmi cez komunikáciu a propagovanie na sociálnych sieťach.


„Nie je výnimkou, že namiesto dohliadania na výrobu svojich modelov, si musí dizajnér sám sadnúť za šijací stroj a vlastnoručne si model ušiť,“
hovorí Zora Husarčíková, zakladateľka SOM Store.

V prípade väčšiny modelov si dizajnér aj sadne za šijací stroj, a keď je potrebné, model aj vlastnoručne ušije. Veľká časť dizajnérov sa oprostila aspoň od posledného spomenutého a pracuje s krajčírkou, či zadáva svoje modely na ušitie do malých dielničiek.

Nie vždy je to však také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Kam dať modely ušiť, keď veľkosťou zákazky nedokážete konkurovať väčším reťazcom a vo vašom prípade ide naozaj len o pár kúskov, ktorých výrobu treba väčšinou vsunúť medzi iné, väčšie zákazky? To, čo sa javilo byť zložité pred pandémiou, je teraz ešte o level náročnejšie. Malé dielne na strednom či severnom Slovensku pandémia doslova pripravila o život. Lokálnosť je teda opäť v hre a už nejde len o podporu dizajnéra, ale aj o celé tímy krajčírok a konštruktérok.

Doprajte si originálny módny kúsok

Túžite už dlhšie po niečom jedinečnom, čo oživí váš šatník, a zároveň by ste radi podporili našich slovenských dizajnérov? Už čoskoro budete mať možnosť nazrieť do jedinečných priestorov SOM Store na Nivách, ktoré vám ponúknu prierez toho najlepšieho zo súčasnej slovenskej módnej a dizajnovej scény.

Nájdete tu outfity od začínajúcich, ale aj známych tvárí ako je Boris Hanečka, Lenka Sršňová, Martin Hrča, Michaela Ľuptáková, Andrea Pojezdálová, Pavol Dendis, Petra Kubíková, Veronika Lokajíčková, Drevená Helena, Puojd, freier, Metaformi či Athleeya doplnené o české značky Verlein a NAUT.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo