Najlepší trhovníci sa sťahujú na novú adresu. Učarovala im Tržnica Nivy

Tržnica Nivy sa stala partnerom prvého vínového trhu v Modre. Bol pestrý, lokálny a nielen o víne. Najlepších trhovníkov z Modry budete môcť už čoskoro stretnúť aj v Bratislave. Moderná mestská tržnica 21. storočia na Nivách prinesie svojim návštevníkom kvalitu, čerstvosť a rozmanitosť chutí. Máte aj vy svojich obľúbených lokálnych predajcov? Napíšte nám, kto by podľa vás na Nivách nemal chýbať.

Tržnice v európskych metropolách majú svoju nenapodobiteľnú atmosféru. Zamilovali ste si niektorú? Všetky tie vône, chute, farby, tá pestrosť a úžasná atmosféra vás opantajú. Chodíte medzi trhovníkmi, vypytujete sa, čo je toto a čo tamto, ochutnávate nepoznané, nevnímate čas, len cítite, že ste sa práve do tohto miesta absolútne zamilovali. Navštíviť také miesto budete môcť čoskoro už aj v našom hlavnom meste. Tržnica Nivy vás určite chytí za srdce.


Výber toho najlepšieho

Trhovníkov pre vás starostlivo vyberajú Želmíra a Maroš Zelenayovci, ktorí stoja za projektom Tržnica Nivy. „Už túto jeseň vás privítame v modernej mestskej tržnici, ktorá bude srdcom gastro a potravinovej destinácie Nivy centra. Návštevníka bude čakať kvalita, čerstvosť a pestrý výber potravín a hotových jedál. To všetko zabalené do skvelej atmosféry a podávané na tanieri plnom nových služieb a eventov,“ pozýva Želka. „U nás v prvom rade rozhoduje kvalita. Či sú to ešte za tmy oberané paradajky zo Žitného ostrova, chren tak štipľavý, že vypáli dieru do taniera, klobásky z mangalice či slaný karamel alebo konopný olej v bio kvalite,“ dodáva.

 Ak máte aj vy svojich obľúbených farmárov, pestovateľov, výrobcov alebo predajcov potravín či kozmetiky, eko doplnkov do domácnosti a dizajnových kúskov, ktorí by na Nivách nemali chýbať, neváhajte a dajte nám o nich vedieť na ahoj@trznicanivy.sk. Tržnica Nivy ponúka priestor malým, stredným, ale aj veľkým farmárom a výrobcom. Začiatočníkom aj skúseným hráčom, mladým aj starým, z okolia aj z diaľky. Aby si návštevníci na Nivách našli naozaj pestrú a kvalitnú ponuku toho, čo sa vyrobí najmä na Slovensku.

Trhovníkov pre vás starostlivo vyberajú Želmíra (na fotografii) a Maroš Zelenayovci.

Stret tradičného a moderného 

Tržnica zatiaľ funguje v online priestore. Na stránke www.trznicanivy.sk si môžete objednať produkty s donáškou priamo domov, na jeseň si ich budete môcť kúpiť už aj fyzicky vo veľkorysom priestore na jednom podlaží v Nivy centre, ktoré je spojené s unikátnou zelenou strechou. „Tešíme sa na otvorenie, u nás zažijete stret dvoch svetov – toho tradičného a moderného. Na jednej strane starosvetské trhovisko, kde sa ráno zbehnú farmári, drobní chovatelia a predajcovia, aby ponúkli to najčerstvejšie, čo sami vypestovali, vychovali či vyrobili. Na druhej strane moderná mestská tržnica 21. storočia, kde bez problémov zoženiete aj mandľový jogurt, raw koláčiky či morského čerta,“ vysvetľuje Želka.

Ochutnávky kvalitných vín a rozhovory s vinármi zažijete už čoskoro v Tržnici Nivy.

Víno z Modry – garancia pôvodu a kvality

V Tržnici Nivy si prídu na svoje všetci fanúšikovia vín. Napríklad obľúbení vinári z Modranského vinohradníckeho rajónu tam budú mať svoje zastúpenie prostredníctvom združenia Víno z Modry. A tak si môžete kedykoľvek odskočiť do tržnice po obľúbené značky: Víno Šimonovič, Vinárstvo Rariga, Juran z Modry, Malé divy wine, Vínko Klimko, Víno Purus, Modran Klimko wine, Tri hony a ďalšie. Nezabudnite, značka „Víno z Modry“ vám s láskou prináša tie najlepšie vína z modranského chotára a čo je najdôležitejšie - garantuje pôvod hrozna a vína, no najmä jeho kvalitu.

Nehmotné kultúrne dedičstvo v umývačke riadu

Modranská majolika reprezentuje keramickú tradíciu Slovenska, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto tradície je viac ako 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába keramiku s bielou glazúrou a typickými bohatými dekoratívnymi vzormi. Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované. „Je to krásna ručná práca, ale naše výrobky nepatria do vitríny, na poličku ako výstavné artefakty, nemajú visieť ako obrazy na stenách. Majolikové hrnčeky, taniere, misky sa dnes už dajú umývať v umývačke riadu a dennodenne používať,“ hovorí Miriam Fuňová zo Slovenskej ľudovej majoliky. Okrem úžitkovej keramiky budú v Tržnici Nivy v ponuke aj interiérové doplnky z keramiky, keramické šperky a v závislosti od sezóny aj veľkonočné a vianočné ozdoby.

Z prekrásnych výrobkov Slovenskej ľudovej majoliky si budete môcť vybrať aj v Tržnici Nivy.

Okrem tradičných vzorov nájdete v keramickej dielni v Modre aj modernú verziu majoliky, ktorú vám prinesieme aj v priestoroch Tržnice Nivy. Pýtajte si kolekciu pod názvom „Skratky.“ Vznikla v spolupráci s kreatívnym štúdiom Design friendly a posunula modranskú majolikovú ornamentiku do 21. storočia. „Dekor sa abstrahoval, minimalizoval alebo presunul. Jeho aplikácia tak dáva vyniknúť nádhere ručného prevedenia a pekného detailu techniky zdobenia,“ hovorí autor kolekcie, dizajnér Peter Bližnák. „Skratky majú ambíciu presvedčiť súčasného človeka o dokonalej funkčnosti a stále aktuálnej estetickej hodnote, ale už len v skratkovitej forme.“

Výrobky vinárstva Malé divy nájdete v Tržnici Nivy.

Morská soľ s esenciou vína 

Dobre urobený steak, ktorý v závere pred servírovaním posypete morskou soľou obohatenou o víno? Tak to už áno! Takúto špeciálnu soľ vyrábajú vo vinárstve Malé divy a už čoskoro si ju budete môcť zakúpiť aj na Nivách. Jedlu dodáva nezameniteľnú chuť. Vyskúšajte čistú soľ s odrodou Merlot alebo Silván. V ponuke je aj soľ doplnená o zmes bylín. Hodia sa k dochucovaniu mäsa, šalátov aj príloh. A ako náš osobný tip pre všetkých gurmánov pridávame aj lekvár z jesenných druhov ovocia, ktoré sú typické pre modranský chotár: trnka, šípka, hrozno, dula. Je varený bez pridaného cukru, aróm a farbív. Foie gras s brioškou a týmto lekvárom vám urobí dobre na duši.

Kristína Sagmeisterová z vinárstva Malé divy s „Hroznovou kyselkou – verjus“ s názvom Verže ti to bude chutiť.

Ženská tvár vinárstva Malé divy – Kristína Sagmeisterová bude čoskoro dvojnásobnou mamou a pre svoju prvorodenú Marínu vymyslela 100 % prírodnú hroznovú šťavu s názvom „detské vínko“. „Pochádza z hrozna vypestovaného v lokalite Noviny v Modre. Je to nefiltrovaná, nealkoholická hroznová šťava vyrobená z ekologického a chemicky neošetrovaného hrozna odrody Veltlínske zelené, pasterizovaná,“ hovorí Kristína. Vyskúšajte aj hroznový sirup zložený zo 100 % hroznovej šťavy bez pridaného cukru, aróm, farbív a konzervantov. „Je ideálny aj ako poleva k sladkým jedlám alebo do nápojov.“

V Tržnici Nivy stretnete aj bratov Trusinovcov, na fotke Filip Trusina s tričkom Ľudo.

Scrawl – tričko, ktoré má osobnosť 

Tričká ilustrátora Dominika Trusinu sú malým umeleckým dielom. Jedno nosí aj americký herec Samuel L. Jackson. „Poslal som mu tričko s jeho vlastným portrétom a on si ho obliekol, odfotil sa v ňom a dal to na Instagram. Nemohol som tomu uveriť, mal som obrovskú radosť! Myslel som si, že to tričko jednoducho dá niekde bokom a ani sa ním nebude zaoberať, ale asi sa mu naozaj páčilo,“ hovorí Dominik. Spolu s bratom Filipom vás v Tržnici Nivy privítajú vo svojom vínnom bare, kaviarni a obchode s vínom v jednom, ktorý sa bude volať ako inak - Cuvée. Okrem Dominikových tričiek, mikín, nákrčníkov tu nájdete hlavne kvalitné vína. Nechajte si od chalanov poradiť pri výbere - majú v ponuke viac ako 180 druhov vín hlavne z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, z juhu Slovenska, ale aj z celého sveta. 

Uvidíme sa v Tržnici Nivy, už čoskoro!

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo