Zelená pre Nivy! Takto u nás šetríme prírodu

Nivy lákajú návštevníkov na nákupy, gastronomické zážitky, oddych, šport aj cestovanie. Málokto ale tuší, že v jeho útrobách sa toho skrýva oveľa viac. Už pri ich samotnom projektovaní sme mysleli nielen na pohodlie vás zákazníkov, ale aj na naše životné prostredie.

Zelená strecha je lákadlom nielen pre ľudí

Okrem ochladzovania klímy v meste je zelená strecha na domoch a budovách aj domovom rôznych živočíchov. Ak zavítate na zelenú strechu na nivách, určite sa zastavte pri hmyzom hoteli, tí odvážnejší môžu nazrieť aj do búdok pre netopiere.

Zeleň na streche si vyžaduje pravidelnú údržbu, preto na Nivách nesmie chýbať ani zachytávanie dažďovej vody. 2-dňový dážď nám vystačí na týždňové polievanie nielen zelenej strechy, ale aj okolia centra.

Oku návštevníka zrejme neunikne ani 48 fotovoltaických panelov. Tie dokážu vyrobiť dostatok elektriny na osvetlenie 2. podzemného podlažia centra s parkovacími miestami.

V triedení odpadu sme na Nivách jednotka

Keď je reč o ekológii, mnohým prebehne mysľou triedenie odpadu. Za minulý rok sme na Nivách dokázali takto zhodnotiť až polovicu všetkého vyprodukovaného odpadu, čo je o 7 % viac, ako dokázalo vytriediť celé mesto Bratislava v roku 2021. Aj vďaka vám môžeme dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Stačí, ak pri návšteve Nív vhodíte svoj odpad do tých správnych nádob, označených symbolmi pre triedený odpad.

U nás nájdete zberné nádoby na plasty, sklo, papier a komunálny odpad. Z reštaurácií zbierame dokonca aj oleje a tuky či biologicky rozložiteľný odpad. V minulom roku sa nám podarilo zrecyklovať celých vyzbieraných 90 ton bio odpadu. V tomto smere máme jasnú víziu, v budúcnosti by sme si chceli bio odpad aj sami kompostovať.

Na Nivách tiež vieme, že nie sú plasty ako plasty, a tak z nich vyberáme ešte aj tzv. číru plastovú fóliu. Baliaca priesvitná fólia či bublinková fólia sú totiž 100 % recyklovateľné, ale osobitne od bežných plastov.

Naša spolupráca s nájomcami - prevádzkami a obchodmi v centre tu nekončí. Na Nivách sledujeme množstvo komunálneho odpadu, ktorý prevádzky vyprodukujú, a spoločne s nimi hľadáme cesty, ako separovať lepšie a minimalizovať odpad, ktorý putuje rovno na skládku.

Odpad na Nivách ukladáme do obrovských kontajnerov, ktoré samé hlásia, keď sa naplnia. Smetiarske autá tak nemusia zbytočne jazdiť po meste naprázdno a šetria ovzdušie. A to nie je všetko. Máme dokonca špeciálny odstreďovač, ktorý dokáže z bio odpadu odlúčiť vodu. Auto tak odvezie len 20 % toho, čo by muselo bežne.

Ekologický prístup Nivy centra nekončí...vedeli ste, že...

  • na splachovanie toaliet na Nivách sa používa úžitková voda zo studní?
  • toaletný papier aj utierky na ruky sú na Nivách iba z recyklovaného papiera?
  • na ohrev vody, ktorá slúži na sprchovanie personálu, sa používa odpadové teplo, ktoré vzniká pri prevádzke chladiarenských zariadení? Takto sa ušetrí až 30 % nákladov na ohrev teplej vody.
  • eskalátory na Nivách fungujú na fotobunky? Zapnú sa až vtedy, keď sa k nim priblížite.
  • technici, ktorí potrebujú v rámci centra presúvať náklad, používajú pre tento účel elektromobil?
  • Nivy priniesli do mesta približne kilometer nových cyklotrás vrátane cyklostojanov pre 126 bicyklov a cykloveže so 118 parkovacími miestami

Len spoločne môžeme urobiť pre našu Zem viac. Budeme radi, ak nám s tým pomôžete.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo