Starajú sa o vašu bezpečnosť

Nivami prejdú denne desaťtisíce ľudí. Či už cez autobusovú stanicu, nákupnú zónu, tržnicu alebo zelenú strechu. A kým vy u nás nerušene nakupujete, oddychujete, športujete, cestujete, oni sa starajú o vašu bezpečnosť. O tom, čo všetko obnáša stráženie desiatok tisíc metrov štvorcových verejne prístupného centra, nám porozprával veliteľ SBS na Nivách Radoslav Rybár.

Vaša bezpečnosť je naša priorita 

Rado sa so svojimi kolegami stará o bezpečnosť návštevníkov Nív a dohliada na dodržiavanie prevádzkového poriadku Nivy centra. Mať pod kontrolou tak rozsiahly priestor a také množstvo ľudí si vyžaduje premyslenú organizáciu. A tá SBS-károm na Nivách rozhodne nechýba.

Úlohy majú rozdelené tak, aby vedeli v prípade potreby zasiahnuť prakticky kdekoľvek v centre. Zamestnanci v operačnom stredisku dohliadajú na protipožiarny a kamerový systém.

Zažil som už viaceré netradičné situácie. Návštevníci si mnohokrát neuvedomujú, že v centre sa nachádza cez 500 kamier umiestnených na chodbách, zelenej streche, vo výťahoch aj na parkoviskách,“ prezradil nám Rado a dodal, že je to zatiaľ najlepší kamerový systém, s akým mal možnosť pracovať.

Zamestnanci SBS sedia aj v priestoroch parkovacieho domu v podzemnej garáži, kde dohliadajú na parkovací systém. Ak máte nejaký problém napríklad s vjazdom alebo výjazdom z parkoviska nášho centra, stačí zazvoniť a oni vám ochotne pomôžu.

Ďalšie stanovišťa SBS sa nachádzajú v priestoroch autobusovej stanice či zásobovacieho dvora.

No a nakoniec sú tu tí, ktorých máte možnosť pri svojich potulkách Nivami aj osobne stretnúť – pochôdzkari.

Poradia, pomôžu aj vyriešia konflikt

Zaujímalo nás, s čím všetkým sa na SBS na Nivách môžete obracať. Už pri samotnej reportáži sme mali možnosť na vlastné oči vidieť, že sa počas svojej služby stretávajú naozaj s rôznorodými požiadavkami. Hľadanie nástupišťa, nahlásenie podozrivého správania, poškriabané auto, stratené dieťa či batožina, s tým všetkým vám ochotne pomôžu.

A čo ak dôjde ku konfliktu alebo neprimeranému správaniu v centre? „Snažíme sa ľudí slušne upozorniť, prípadne ich požiadame o opustenie centra, ak sa správajú naozaj nevhodne, rizikovo či príliš obťažujúco voči ostatným návštevníkom,“ povedal Rado. Ak návštevník takejto požiadavke nevyhovie, jedná sa o priestupok a SBS-kár postupuje podľa zákona a túto skutočnosť oznámi. „Mnohí si myslia, že porušujeme ich práva, demokracia nie je len o právach, ale aj o povinnostiach. Samozrejme nič nerobíme svojvoľne, porušovali by sme zákonné normy. Pri našej činnosti sa riadime zákonom o Súkromnej bezpečnosti č.473/2005 Z.z. a z neho vyplývajúcich oprávnení.

Takéto situácie sú podľa neho len veľmi výnimočné. „Snažíme sa návštevníkom vždy dohovoriť, dohodnúť sa s nimi a takmer vždy sme aj úspešní. Až keď dôjde naozaj k agresivite, musíme zasiahnuť aj tak, že ich obmedzíme,“ popísal štandardný postup riešenia konfliktov na verejnosti.

Nivy sa stali obľúbenou destináciou mladých ľudí. Tínedžeri dochádzajú do okolitých škôl, po vyučovaní trávia na Nivách čas nákupmi či posedením v priestoroch centra a na zelenej streche. „Nemávame s mladými nejaké incidenty, nechodia sem robiť zle ani neničia majetok. Stretávajú sa tu celé partie, niekedy sú hlučnejší ako iní návštevníci, ale je to mládež a myslím, že je to prirodzené“ povedal Rado.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo