Prebuďte v deťoch čitateľskú vášeň. Pomôžu vám tieto 3 kroky

Čitateľom sa nikto z nás nerodí, stáva sa ním. Kým jedno dieťa má už od útleho veku neustále zaborený nos v knihách, iné má naopak kopu výhovoriek, prečo ich neotvoriť. A i tak môžu byť raz z oboch vášniví čitatelia. Neveríte? Poradíme vám ako na to.

1. Na začiatok zabudnite na akékoľvek pravidlá

Čítanie má byť v prvom rade o zábave a spoločne strávenom čase. To, že sa dieťa vďaka knihám naučí množstvo nových vecí, berte len ako bonus.

Ak zvolíte nevhodnú knižku, nikde nie je napísané, že ju musíte dočítať do konca. Pokojne ju po prvých stránkach, ktoré vás nezaujali, vymeňte za druhú. Dokonca aj preskočiť strany je dovolené. Prečo nie, keď vás siahodlhý opis mesta, kde sa odohral úžasný príbeh, jednoducho nenadchýna.

Unavuje vás neustále čítanie tej istej knihy každý večer? Nenúťte dieťa vybrať si inú, pretože aj opakované čítanie má mnohé benefity. Dieťa sa vie zamerať vždy na iný detail, lepšie porozumie príbehu, rýchlejšie sa učí nové slová. No a na záver pamätajte, že nikdy, ale naozaj nikdy nie je dieťa príliš staré na to, aby ste mu čítali nahlas.

2. Nevzdávajte sa

Je mnoho faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť vzťah dieťaťa ku knižkám, od zlého výberu kníh cez uprednostnenie iných záujmov až po problémy a poruchy čítania. Na každý problém ale existuje riešenie. Čitateľ, ktorý má viac zlých skúseností s knihami, sa môže stať frustrovaným čitateľom. Najhoršie, čo môžete urobiť, je skombinovať nedostatok čitateľských vzorov, zaujímavých kníh a príležitostí na čítanie s dostupnými a lákavými telefónmi či sociálnymi médiami. Skúšajte, hľadajte, no najmä to s čítaním nevzdajte.

3. Správny výber knihy je základ úspechu

Vybrať správnu knihu nie je vôbec jednoduché, najmä keď sa nám ich núkajú doslova tisíce. Pre lepšiu orientáciu čitateľov sa stretávame s rozdelením kníh napríklad aj podľa veku. To však neznamená, že ak je kniha určená pre 6-ročné dieťa, nemôže si ju prelistovať a prečítať aj 9-ročné. Sledujte v prvom rade potreby a záujmy dieťaťa nie jeho vek. Nebojte sa poradiť so zamestnancami kníhkupectva či knižnice, skúšajte, hľadajte, pokojne prenechajte výber knihy aj na dieťa. Je to koniec koncov ono, kto bude knihu čítať.

Zrejme vás neprekvapí, že čím je dieťa menšie alebo čím menší je jeho záujem o čítanie, tým väčšiu rolu zohráva pomer ilustrácií a textu v knihe. Ak potrebujete dieťa naštartovať na samostatné čítanie, najjednoduchšou cestou sú komiksy a grafické novely. Môžete to skúsiť aj cez jeho záujmy a koníčky napríklad životopisy obľúbených športovcov, kuchárske knihy. Na každú tému existuje kniha, len má možno nálepku „dospelácka“.

Nechajte sa inšpirovať Detskými knihami roka 2022 od kníhkupectva Martinus, ktoré zostavili odborníčky na čítanie detí a mládeže.

Pre najmenších čitateľov (0 - 3 roky)

Rozvíjajte detskú fantáziu, zvedavosť aj slovnú zásobu so zvieracími kamarátmi alebo deťmi. Hravo si s tým poradíte vďaka knižkám Mackov najlepší kamarátSkôr než povieš dobrú noc, Čo blázniš, vlk?Šup ŠupKubko: Hravé gestá a zvuky.


Čítanie pre malých čitateľov (4 - 6 rokov) 

Vtiahnite deti do príbehov hlavných hrdinov kníh Aha! Ja už viem!Frida KahloLúčny koník na cestáchPoď do rozprávkyKam zmizlo more. Zasmejte sa, naučte niečo nové a nájdite si spoločne cestu k čítaniu.

Pre začínajúcich čitateľov (7 - 10 rokov)

Siahnite po niektorej z kníh, ktoré ponúkajú vášmu začínajúcemu čitateľovi tú správnu vyváženosť medzi textom a ilustráciou. Vydajte sa na dobrodružnú cestu čítania s knihami Ahoj, vlky!Nočný život zvieratTvojazemŠtrnásť vlkovAtlas ciest a bádateľov.

Pre budúcich tínedžerov (11 - 13 rokov)

Nedajte šancu mobilu a internetu vďaka čarovnému svetu vlastnej fantázie plného dobrodružstiev, napätia a zábavy. Stavte na knihy MytopédiaMerdyn 1: Čarodejník v stodoleSeverské mýtyAmari a Noční bratiaPutovanie po stredozemí.


Knihy pre mladých dospelých (14 - 16 rokov)

Ktorý z príbehov si vyberiete? Pútavo spracované náročné témy aj oddychové texty prinášajú knihy Divoký rokČudná príhoda so psom uprostred nociPosledná šancaTiene v kresleNula kelvinov.


Zostáva už len urobiť si pohodlie a užiť si čas strávený spoločným čítaním. Nájdite si na seba každý deň aspoň 20 minút a poriadne si to užite, odložte hodinky, vezmite do rúk niečo na chrumkanie, postavte bunker a pokojne čítajte aj hore nohami, ak to dokážete.

Článok vznikol v spolupráci s OZ Krajina čitateľov a kníhkupectvom Martinus.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo