Naša strecha je scool!

Kto povedal, že deti musia počas vyučovania sedieť v lavici? V spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré má pod palcom aj našu komunitnú záhradku, sme žiakov z okolitých škôl vytiahli von, na našu Zelenú strechu. Pod vedením skúsených lektorov si mohli vyskúšať, ako chutí učenie cez zážitky.

Lektori na Zelenej streche

Tomáš, Ivka a Feri poriadne prevetrali vedomosti žiakov 5. až 7. ročníka z matematiky, slovenčiny, geografie či chémie, a to všetko vonku s využitím moderných technológií. Pridali sme sa k piatakom z Grösslingovej a vyskúšali si projekt „Strecha je scool!“ spoločne s nimi.

Deti pracovali na mobiloch

Vytiahnite mobilné telefóny, začíname

Deti dnes telefóny z rúk takmer nepustia, tak prečo ich nevyužiť na niečo užitočné?! S pani učiteľkou Veronikou sa pustili do hľadačky, ktorá je po prihlásení dostupná cez smartfóny. Potom už len stačilo nájsť 10 stanovíšť s otázkami z rôznych oblastí od logiky cez orientáciu a poznanie prírody až po uvedomelé spotrebiteľské správanie a zadať správne odpovede.

Vedomostnú hru „Strecha je scool“ si pri návšteve Nivy centra môžete vyskúšať aj vy. Stačí nájsť všetky stanovištia na Zelenej streche, vyriešiť úlohy a zodpovedať otázky čo najrýchlejšie. Príďte si s nami zasúťažiť o elektrokolobežku a ďalšie cool ceny.

Deti robili pokusy

Doma to neskúšajte!

Po vedomostnej polhodinke na Zelenej streche prebudili zvedavosť piatakov Tomášove pokusy. Takáto zážitková chémia a fyzika vyvolala nemý úžas aj v nás dospelých. Tínedžeri mohli vidieť, ako sa dá pomocou karbidu vápenatého vytvoriť hlasný „výbuch“. Týmto pokusom im Tomáš demonštroval rozpínanie plynu. A nebola núdza ani o dobrovoľníkov, vyskúšať si to chcel každý.

V závere sa jedna skupinka pustila do šifrovanej kamienkovej hádanky v binárnom kóde, ktorá im po úspešnom rozlúštení prezradila latinský názov jednej z našich mačkovitých šeliem. A druhá skupinka si vyskúšala behaciu hľadačku, pri ktorej si zopakovala stupňovanie prídavných mien v slovenčine aj angličtine.

Deti lustili hadanky

A kým si decká trápili hlavy šifrovačkou a hľadačkou, my sme vyspovedali ich pani učiteľku. Veronika nám prezradila, že s takýmto vzdelávaním vonku sa ešte nestretla: „Musím povedať, že som veľmi nadšená. Je to jedinečná akcia. Bolo to veľmi zaujímavé, deti to bavilo. Oceňujem rôznorodosť, vedomostné aktivity ako kvíz a aj praktickú stránku - fyziku.“ Ako dodala, bez váhania by prišla na takúto akciu so žiakmi opäť: „Na mňa to zapôsobilo a vidím, že deti sa z toho tešia, takže ja sa teším s nimi.“

Pani ucitelka Veronika

Po hodine už piatakov z Grösslingovej striedali ďalší nadšenci so svojimi pani učiteľkami. Zostávalo už len odniesť si od nás tašku so stolovou hrou, časopismi, náučnými DVD a pre každého bádateľa aj šnúrku Nivy na krk.

Tak čo poviete? Dali by ste sa nahovoriť aj vy na takéto zážitkové vzdelávanie vonku a zmysluplné využitie moderných technológií pri ňom?

Tešíme na ďalšie parádne akcie s vami na Zelenej streche!

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo