Mrkva aj štýlový svetrík v limitke od Lukáša Krnáča

Výrazný talent slovenskej módnej scény, mladý dizajnér Lukáš Krnáč navrhol nákupnú tašku pre Nivy, ktorá nesie jeho originálny rukopis. Do priestrannej limitky s troma motívmi: mrkva, jablko, banán, hravo uložíte nákup z tržnice na nedeľný obed, kozmetiku, dizajnový svetrík aj nové topánky na zimu. Skôr ako sa začítate do rozhovoru, dobre mienená rada od Lukáša: „Nepodliehajte trendom, nájdite si vlastný štýl, nakupujte s rozumom a investujte do kvality.“

Povedzme si najskôr niečo o taške, ktorú si navrhol pre Nivy. Ako tento kúsok vznikal? 

Nivy ma oslovili s tým, že budú oslavovať prvé narodeniny a chceli by nejaký dizajnérsky kúsok. Vzhľadom na to, že je to nákupné centrum, hneď prvá možnosť bola nákupná taška, do ktorej môžete nahádzať všetok nákup. Napadlo mi napísať priamo na tašku zoznam toho, čo potrebujem kúpiť. Všetko sú to veci, ktoré na Nivách skutočne zoženiete. Niečo z potravín, niečo z tržnice, niečo z drogérie, oblečenie, ... Pridal som na tašku aj poznámku, z ktorého nástupišťa odchádza autobus a, samozrejme, pripomienku, že treba zavolať mame, lebo bude nervózna – to je zo života a platí to vždy a všade. (smiech) Následne sme sa bavili o farbách a dohodli sa, že tam necháme trochu môjho rukopisu z ovocných a zeleninových mikín. Celé to dávalo zmysel, a tak sú na svete tri nákupné tašky s jablkovou, mrkvovou a banánovou potlačou.

Baví nás spôsob, akým premýšľaš, tvoja kreativita, ako má všetko zmysel od nápadu až po realizáciu. 

Čo ťa pri tvorbe inšpiruje?

Nemám nejaký kľúč k tomu, čo by ma inšpirovalo. Len sa pozerám okolo seba a počúvam, čo ľudia hovoria. A potom zásadná väčšina nápadov naskakuje úplne prirodzene a je to v podstate hra. Zároveň si myslím, že viem nad vecami uvažovať pomerne triezvo a snažím sa byť praktický v realizačnej časti projektu.

Móda je prostriedok vyjadrenia tvorcu, ale aj samotného človeka, ktorý ju nosí. 

Čo hovoria tvoje modely, čo nimi komunikuješ?

Dúfam, že určitú ľahkosť a vtipnosť. Lebo to sú veci, ktoré ma prirodzene priťahujú a je to zároveň spôsob, ktorým sa snažím uvažovať.

Si zástancom slow fashion a kritikom fakeovania módnych značiek.

Myslíš, že ľudia týmto témam rozumejú a začínajú svoje nákupné správanie meniť?

Myslím, že by sme mali spomaliť. Nie len v bezhlavom nakupovaní lacného oblečenia, Ale tak celkovo. A často si to uvedomujem práve na sebe. Takže áno, som zástancom slow fashion, ale nerobím to násilne. Fake veci sú zložitá téma – lebo je veľmi tenká hranica medzi tým, čo nás podvedome ovplyvňuje a ani si to neuvedomujeme, a vedomým kopírovaním originálov. Ale keď je fake vtipný, tak proti nemu nič nemám.

Pripravuješ nejaké novinky, na čo sa tvoji fanúšikovia môžu najbližšie tešiť?

Najbližšie predstavím svoju kolekciu na FASHION LIVE!, ktorý bude práve v Nivách. Pracujem tiež na niekoľkých ďalších projektoch, ktoré čoskoro uvidíte na YouTube alebo v meste.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo