Priniesli k nám chuť ďalekých krajín. Tieto špeciality sa podľa kuchárov z Nív oplatí vyskúšať

Skvelé jedlo nie je len o recepte a správnych ingredienciách. Sú tak trochu majstrovským dielom toho, kto ich pre vás s vášňou a láskou k vareniu pripravuje. V Tržnici Nivy nájdete takmer všetky chute sveta a tiež kuchárov z krajín, ktorí pre vás miestne špeciality pripravujú. Opýtali sme sa ich, ktoré jedlá z ich kuchyne sa oplatí vyskúšať.  

Domáci burger od Alexandra z Konn Food Baru  

Niekto si k vareniu nájde cestu, iný sa ako kuchár narodí. Alexander je ten druhý prípad. Svoje prvé jedlo, ktorým bola omeleta, uvaril už ako 5-ročný. Ako nám prezradil, od mala rád jedol a varil. A i keď ho lákala práca v svetových metropolách, zostal verný svojmu rodnému mestu, Bratislave. Vyskúšal si prácu v hoteli aj v talianskej reštaurácii, no napokon ho zlákali burgre, ktorým sa venuje už 3 roky. Neviete si vybrať z ponuky Konn Food Bar na Nivách? Alexander odporúča klasiku BURGER BLACK. Hovädzie mäso z biofarmy, sweet curry omáčka, domáca majonéza, vajíčko, slaninka, cheddar, karamelizovaná cibuľka, paradajka a kyslá uhorka v čiernej žemli ohromí podľa neho každého. Sám však dáva prednosť BURGRU BACONJAM a jeho dokonalému prepojeniu slaných a sladkých chutí. 


Najlepší kebab v meste od Ugura z Papa Turkish 

Lásku k vareniu si Ugur Ivak priniesol z rodného Turecka. Po tom, čo pracoval ako kuchár v reštaurácii pri mori, sa rozhodol odísť za hranice. Jeho cieľom pred 10 rokmi bolo Rakúsko, kde má rodinu. Prišla však ponuka práce na Slovensku a po odpracovaní troch mesiacov cesta do susedného Rakúska. Nestalo sa tak. Ako nám Ugur prezradil, Slovensko si za tých pár mesiacov natoľko zamiloval, že sa rozhodol zostať. Grilované ryby z reštaurácie pri mori sú pre neho už minulosťou. Dnes ponúka v Tržnici na Nivách pravé turecké dobroty ako kebab, pide, falafel či polievky. Recep nepozná slová ako nemôžem, nedá sa, jedlo vždy pripraví k spokojnosti zákazníka. Ak niekedy zavítate do Turecka, Ugur odporúča vyskúšať typické turecké jedlo – Iskender. Je to tiež kebab, no preliaty horúcou paradajkovou omáčkou na kúskoch pita chleba. A čo hovorí Ugur na tunajšiu kuchyňu? Zo všetkých jedál mu najviac učaroval guláš. 


Iránske špeciality od Rany z Perzskej reštaurácie 

Rana je dôkazom toho, že cesta k vareniu nemusí byť vždy priamočiara. Pred 8 rokmi opustila Irán a prišla na Slovensko študovať farmáciu. Dnes sa naplno venuje svojej vášni a láske k vareniu v Perzskej reštaurácii na Nivách. Spomína si na svoje prvé jedlo, ktoré doma uvarila – mäsové guličky v paradajkovej omáčke. Dnes jej nerobí problém navariť ani slovenské jedlá ako fazuľovicu, kapustnicu, sviečkovú či kačku s kapustou. Ponuka Perzskej reštaurácie v Tržnici Nivy je podľa nej výberom tých najtypickejších iránskych jedál, ktoré Slovákom najviac chutia. Veľmi atraktívnym pokrmom, ktoré by Rana sama odporučila vyskúšať, je Koobideh [kubidé] – špízy grilovaného mletého jahňacieho a hovädzieho mäsa. Nemenej populárna je tiež sladkokyslá kombinácia kuracieho mäsa s omáčkou s granátovým jablkom a vlašskými orechmi. Pri otázke, čo robia Slováci nesprávne pri konzumácii perzského jedla, sa Rana pousmiala. Prekvapilo ju, ako si namiesto poliatia ryže prácne každé sústo ryže namáčame do misky s omáčkou. Ak niekedy zavítate do Iránu, určite vyskúšajte niektorý z množstva dezertov, ktoré táto krajina ponúka. Napríklad aj Ranin obľúbený ryžovo-šafranový puding. 


Ázijská kuchyňa Xiaomei zo Sunshine 

Xiaomei sa na Slovensku po 30 rokoch cíti už ako doma. Z juhu Číny prišla do Bratislavy za štúdiom ekonómie. Jej rodina podnikala v gastronómii, a tak sa aj ona sama po tom, čo predčasne ukončila štúdium na vysokej škole, začala venovať gastru. Prvé jedlo, ktoré kedy uvarila, boli dumplings, teda plnené taštičky. Do tajov varenia tradičných ázijských jedál ju zasvätila jej mama. Ak sa jej v Sunshine na Nivách opýtate, ktoré jedlo si dať, zrejme nedostanete úplne jednoznačnú odpoveď. Čínske jedlá sú podľa nej veľmi rozmanité a záleží od zákazníka, či má práve chuť na mäso, zeleninu alebo rybu. Najčastejšie si podľa nej Slováci objednávajú chrumkavú kačicu alebo kuracie Kung-Pao. Národné jedlo by ste v Číne tiež márne hľadali. Podľa Xiaomei majú jednotlivé oblasti Číny svoje špeciality. Ona však najviac miluje ryžový puding, ktorý jej pripomína detstvo. Za roky na Slovensku si obľúbila aj slovenské jedlá, najviac kapustnicu. Nášmu tradičnému jedlu, bryndzovým haluškám, ešte na chuť neprišla.


Malokarpatské vína od Filipa z Cuvée 

Dizajnový wine shop Cuveé na Nivách si bratia Dominik a Filip Trusinovci z Modry otvorili po úspešnom uvedení konceptu, ktorý spája lokálne i svetové vína s kvalitnou kávou, v ich rodnom meste. Majú v ponuke viac ako 180 druhov vín hlavne z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, z juhu Slovenska, ale aj z celého sveta. Prvé víno v živote, ktoré Filip predal bolo jeho vlastné – Veltlín zelený. Nie je to nič prekvapujúce, nakoniec, v Modre má takmer každá rodina vinohrad a výroba vína je taký„modranský lifestyle“. V Cuvée vám radi pripravia degustáciu lokálnych i svetových vín s drobným záhryzom, no samotný majiteľ vínového baru Filip odporúča malokarpatské odrody. Najviac mu chutí cuvée Staré hory od vinárstva Malé divy. Je to mix odrôd Rizlingu rýnskeho, Silvánskeho zeleného a Silvánskeho červeného, rastúcich na žule, prapôvodnom terroire modranských svahov. Keď ho ochutnáte, pocítite harmonickú kompozíciu vôní a chutí. K vínku zvykne servírovať mix syrov, prosciutto, sušené mäso, rôzne paštéty, terriny a ďalšie dobroty zo stredomoria od rodinnej firmy Marrea mediterranean food, ktorá má predajňu priamo v Tržnici Nivy.

Príďte a objavte, ako chutia Nivy! 

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo