Pozreli sme sa, ako sa darí našim záhradkárom

Záhradkárom môže byť naozaj každý. Živým dôkazom toho sú aj ľudia, ktorí sa s nadšením starajú o svoje políčka v komunitnej záhradke na zelenej streche Nív. Opýtali sme sa ich, ako sa im darí v ich prvej záhradkárskej sezóne a čo všetko už v komunite stihli zažiť. 

Zdenka: „Je toho veľa z vedy a výskumu, čo stojí za to zdieľať.“ 

Záhradkárčenie býva niekedy hotová veda. A pre Zdenku to platí dvojnásobne. Je totiž vedkyňa a svoju vášeň pre výživu, zdravie a genetiku preniesla aj do svojho políčka v komunitnej záhrade na Nivách. Pestuje Perilu krovitú, prírodné antihistaminikum, ktoré na Slovensku mnohí ešte nepoznajú. Zmiešava ju vo forme prášku so soľou, vďaka čomu je bežnou súčasťou jej jedálnička. Perila krovitá ale nie je jediným experimentom v Zdenkinej záhradke. Ak ju niekedy stretnete na Nivách, rada vám o svojom netradičnom záhradkárčení porozpráva. 

Danka: „Na streche Nív si po celom dni vyčistím hlavu.“ 

Danka potrebuje ako účtovníčka sem tam uniknúť od dennej rutiny. A to sa jej skvelo darí práve vďaka pestovaniu a novým priateľstvám v komunitnej záhrade na Nivách. V záhradkárčení nie je žiadny nováčik. Svoj vzťah k prírode a skúsenosti zo záhrady jej rodičov sa snaží zúročiť na svojom políčku. Veľkú úrodu tento rok nečaká, no pokiaľ sa zadarí, uvarí si skvelý domáci kečup. O komunitné záhrady sa Danka zaujíma už dlhšie. Dnes je aj ona sama súčasťou tej na Nivách.  

Janka: „Deti by mali vidieť, ako sa pestuje zelenina a ovocie.“ 

Janka sa rozhodla naplniť si túžbu po vlastnej záhradke na zelenej streche. Ako mamine dvoch detí, ktorá pracuje v IT firme, sa jej žiada občas vykročiť zo zabehnutých koľají. Viac ako bohatú úrodu oceňuje možnosť ukázať svojim deťom, ako sa pestuje zelenina a ovocie. Nie je nič lepšie, ako keď si vaše dieťa odtrhne čerstvú rajčinu alebo jahodu priamo zo záhradky. Janka si už v komunite stihla nájsť aj novú priateľku Veroniku, ktorá býva rovnako ako ona v neďalekom okolí.  

Paťka a Kristínka: „Ľudia v komunite sú veľmi milí. Tešíme sa, keď ich budeme môcť spoznať osobne.“ 

Dve Myjavčanky a spolužiačky zo strednej sa dnes vďaka spoločnému políčku v záhradke na Nivách stretávajú ešte intenzívnejšie ako doteraz. Spoločnú prácu si pochvaľujú, vedia sa pri starostlivosti o rastlinky prestriedať. Paťka vyrastala na dedine a záhradkárčenie jej veľmi chýbalo. Pre Kristínku je to naopak nová skúsenosť, okrem byliniek a izbových rastlín zatiaľ nič iné nepestovala. Zo škôlky a z chemického laboratória mieria po pracovnej dobe rovno do záhradky, kde pestujú hrach, rôzne odrody paradajok aj tekvice. Zelené projekty podľa nich mestá potrebujú ako soľ. Komunitné záhrady sú zároveň skvelým miestom pre vznik nových priateľstiev. 

Blanka: „Úroda je len príjemný bonus.“ 

Komunitná záhradka na streche Nív je pre právničku Blanku ideálnym miestom, kam chodí vypnúť po práci. Dala sa na pestovanie na balkóne, no v záhradke sa jej rastlinkám darí omnoho lepšie. Na Nivách žije už niekoľko rokov, no doposiaľ nemala veľa možností nájsť si nové priateľstvá. Ľudia v mestách podľa nej žijú izolovane a jej sa veľmi páči, keď sa susedia navzájom poznajú, pomáhajú si. Preto verí, že aj tu v komunite nájde nových zaujímavých ľudí, s ktorými si bude rozumieť. Ochutnala už svoju prvú úrodu a ako prezradila, chuť reďkovky z vlastnej záhrady sa nedá ani porovnať s tou z obchodu.  

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo