Architekt z Benoy Studia Russell Ward: Komunity sa musia znovu stať súčasťou retailu

Russell Ward pracuje ako divisional director v štúdiu Benoy. Špecializuje sa na komplexné projekty, ako sú napríklad Centrum Černý Most, Nivy tak vďaka svojej komplexnosti prirodzene zapadli do jeho portfólia. S Russellom sme sa rozprávali o tom, ako sa mení úloha architektúry v rámci maloobchodu, ale aj o špecifikách centra Nivy v celom priebehu jeho vývoja.

Londýnske architektonické štúdio Benoy pracuje na projekte Nivy už od úvodnej dizajnovej fázy. Podľa Russella Warda vytvára celý projekt v rámci štvrte dynamickú destináciu, v ktorej bude zážitkom bývať, pracovať či oddychovať.


Štúdio Benoy pracuje na projekte Nivy od samého začiatku. Čomu sa vy konkrétne venujete?

Najskôr som pracoval na tzv. master pláne celej štvrte Nových Nív, následne na projektoch centra Nivy a Nivy Tower. Plán sa postupne vyvíjal a zlepšoval, až sa nám spolu s HB Reavis podarilo vytvoriť dobrý mix z pohľadu architektúry aj dizajnu.

Hovorí sa, že v budove je dôležitá jednoduchá orientácia. Aké sú aktuálne trendy a ako ju môže architekt ovplyvniť?

V minulosti boli nákupné centrá len o tvrdom komerčnom retaile. Mnohí investori a retaileri chceli, aby sa ľuďom ťažko hľadal východ z nákupného centra alebo toalety. Cieľom bolo, aby návštevníci prešli okolo maximálneho možného počtu obchodov a prevádzok. Dnes už takýto prístup nefunguje, práve naopak, architektúra by mala ľuďom pomôcť zorientovať sa v priestore, v ktorom sa nachádzajú. Riešenie je pritom pomerne jednoduché. Nákupné centrum sa dá rozdeliť do viacerých zón a každú z nich možno označiť číslom, písmenom, názvom, farbou alebo všetky tieto pomôcky skombinovať. Funguje to veľmi dobre.

Mohli by ste predstaviť konkrétne architektonické riešenia, ktoré štúdio Benoy zrealizovalo v rámci projektu Nivy?

V prvom rade sme museli vytvoriť identitu celého projektu, to bol základ, od ktorého sme sa odrazili. Rozhodli sme sa využiť čo najviac prirodzeného denného svetla. Strešné okná sú preto strategicky umiestnené tak, aby cez zasklenú podlahu svetlo prenikalo aj na nižšie podlažia.

Zamerali sme sa aj na úplne praktické prvky, keďže centrum Nivy v sebe spája viacero funkcií. Napríklad, vďaka expresným eskalátorom naprieč poschodiami budú mať zákazníci rýchlejší prístup k reštauráciám a tržnici priamo z prízemia.

Zámerne sme tiež navrhli veľké vchody s výraznými vizuálnymi prvkami, ako sú nosné stĺpy v tvare stromov, ktoré prechádzajú cez päť podlaží a podopierajú strechu. Sú tiež dôležité pre orientáciu a vytvárajú vizuálne prepojenie medzi podzemnou autobusovou stanicou a hornými podlažiami. Je to jeden z mojich obľúbených prvkov v celej budove.

Čo Nivy podľa vašich doterajších skúseností najviac odlišuje od iných projektov?

Nivy sú dynamickou destináciou, ktorá slúži na rôzne účely. Práve vďaka ponuke a dostupnosti v rámci mesta je jedinečná a zaujímavá. Súčasťou projektu je nákupné centrum, tržnica, autobusová stanica a zelená strecha, čo je samo osebe inovatívne. Chceme, aby tu návštevníci strávili celý deň, nielen zopár hodín, a myslím, že budú mať veľa dôvodov, prečo tak urobiť.

„Nosné stĺpy v tvare stromov, ktoré prechádzajú cez päť podlaží a podopierajú strechu, sú dôležité pre orientáciu a vytvárajú vizuálne prepojenie medzi podzemnou autobusovou stanicou a hornými podlažiami.“

Myslíte si, že tento projekt môže zmeniť celú štvrť či pomôcť Bratislave ako mestu?

Určite ovplyvní miestnu komunitu a nepriamo aj celé mesto. Myslím si, že sa projekt stane epicentrom dopravy a obľúbeným miestom návštevníkov. Okolie sa bude môcť tešiť na lepšie služby, viac zelene a lepšiu infraštruktúru.

Celá zóna Nové Nivy sa tiež stane pracoviskom mnohých zamestnancov, čo je dobré z pohľadu ekonomiky a investícií v meste. Celá štvrť Nové Nivy je jedinečnou novou destináciou na život, prácu a oddych.

Architektúre sa venujete už 14 rokov, aké budú podľa vás ďalšie trendy?

Myslím, že sa nachádzame vo fáze znovu objavovania. Čo sa týka maloobchodu, musíme projektovať kvalitné nákupné destinácie a zapojiť do nich komunity. V minulosti bol retail ťahúňom každého shopping centra, dnes zohráva druhotnú úlohu. Ľudia hľadajú viac ako len obchody a svoj čas budú tráviť tam, kde sa hierarchia funkcií mení, a dnešná architektúra musí mať okrem primárnej funkcie aj pridanú hodnotu. Preto sa budeme snažiť posúvať hranice stále ďalej.

Mohlo by vás zaujímať

Sledujte nás

facebook logo instagram logo
@nivycentrum facebook logo instagram logo